Ouderdom is de periode in je leven dat je alle antwoorden kent, maar niemand meer vragen aan je stelt.
Het is gemakkelijker de energie van de jeugd te hebben op je oude dag dan de wijsheid van de ouderdom in je jeugd.
Gelijk hébben is het voorrecht van de jeugd. Gelijk krijgen is de troost van de ouderdom.
Hoogmoedige uitspraken.
… al kan “de” oudere in mijn reactie natuurlijk ook het gelijk zien dat ie meent te hebben en niet krijgt. Ha ha ha!
Maar goed. Ik word een beetje ziek van dat zelf-gedweep steeds van “ouderdom = wijsheid”. Geeft verder niet, ik hoef hier niet te zijn, ga er vooral mee door als het je troost biedt. Dan zal ik een blog beginnen waarin ik telkens weer dweep met (de miskenning van) hoogbegaafden, autisten en vrouwen, en dan vooral hoogbegaafde autistische vrouwen, okee? Want dat ben ik dan weer.
Ja Frankie, hoe zit het met je eigen blog? Zo te merken mis je het wel.
Volgens mij verwar je wijsheid met ervaring…
Juist!
Mij lijkt het niet leuk hoor ouderdom. Ja, mijn ene opa die altijd lachte, en tot het laatst gezond was en niet verder dacht dan zijn eigen familie, die had het wel leuk volgens mij. Maar het ergste is als je een oudere werknemer bent die niets meer te leren valt en die zijn tijd moet uitzitten. Sadistisch.
Deze ‘wijsheden’ zijn wat mij betreft ook een beetje over de top, maar er zit zeker wat in.
Probleem is dat mensen op verschillende manieren oud worden en onderweg andere ervaringen oppikken. Er zijn ook mensen die vroeger eigenwijs waren en op oudere leeftijd nog eigenwijzer zijn geworden. Daarbij denk ik aan mijn zwager, die steeds slechter naar zaken luisterd die niet op zijn zelfhgecreeerde belevingswereld aansluiten. Zijn 35 jaar jongere zoon is totaal anders en inmiddels al een stuk wijzer.
Mijn opa’s zijn tot aan hun dood naieve flierefluiters gebleven. Ik denk dat dat een goede instelling is. Voor de jongere mensen zijn ze veel prettiger in de omgang en ze hielden dan ook veel meer contact met jongere mensen dan mijn vader, die immer veel te serieus is geweest.
@ Ximaar
Mag ik hieruit opmaken dat je de eigenschap wijsheid niet zo relevant vindt als het gaat om je grootmoeders, je moeder, je (schoon)zus(sen) en nichtje(s)? Dat doe ik namelijk wel, dat uit je reactie opmaken. Wijsheid is een vrouw hoor, en haar naam luidt Sofia.
‘Alle antwoorden kent..’ ….. ik denk niet dat ik dat ooit beleef … hoe oud ik ook word.
Ouderdom .. een raar woord ook. In tegenstelling tot: Jongerslim?
Ik vind juist dat naarmate je ouder wordt alles steeds minder helder en éénduidig wordt. Je ziet overal wel een ‘ja maar…’-kant aan.
Oude Indianen, die waren wijs. Maar dat ging zo in die tijd, want als je niet wijs was werd je niet oud. Tegenwoordig worden de domsten onwijs oud. Dus ik ben bang dat het hier niet helemaal opgaat. Ik vind Johan Cruijff wijs. 😉 En Majoor Boshart had ook zo’n mooie wijze uitspraak: mensen willen steeds minder werken en steeds meer geld verdienen. Dat gaat niet.
Ik denk dat ik het morgen hier maar eens op eenzelfde wijze in het kort over de jeugd ga hebben. Eens kijken of het aanbrandpunt dan wat verder weg ligt….
Als jij maar geen ouwe zemelaar wordt, Rob. Gooi je haar los!
Jij van jouw kant ziet / ruikt blijkbaar een aanbrandpunt?
Wel, ik van mijn kant zie / ruik dan weer een beginnende staat van ontbinding.
@ Frankie:
Ik vind een debat leuk zolang het binnen grenzen blijft. Ik vind dat je met je laatste opmerking, waarin je refereert aan een lijkenlucht, aan verrotting echt te ver gaat. Jammer!!
Beide zijn metaforen die betrekking hebben op chemische reacties van schadelijke aard. Waarom mag de jouwe wel en de mijne niet?