We gaan negenentwintig jaar terug in de tijd en zetten nog eens de meest betekenisvolle gebeurtenissen van het rumoerige en bijna revolutionaire jaar 1989 op een rij:
Privatisering van de PTT – De PPR, EVP, CPN en PSP fuseren en gaan samen in Groen Links – Stranding van de olietanker Exxon Valdez bij Alaska – studentenopstand op het Plein van de Hemelse Vrede in Bejing – Vliegtuig met Surinaamse voetballers stort neer op het vliegveld Zanderij bij Paramaribo – Hongarije opent grens met Oostenrijk – Twee miljoen mensen vormen een keten in de Baltische staten om onafhankelijkheid te eisen – Begin van de uitzendingen van RTL Veronique – Val van de Berlijnse Muur – Executie van de Roemeense dictator Ceaucescu
Ik weet ze allemaal nog, op die keten van 2 mln mensen na, en dat openen van de grens tussen Hongarije en Oostenrijk, viel dat niet samen met de val van de muur? Was het niet dat het gehele ijzeren gordijn toen afgebroken werd?
Nee, het was toch een aaneenschakeling van gebeurtenissen, met die opening van die grens als begin, met daaromheen die volle treinen die vanuit de DDR naar Praag reden.
Ok. En Ceaucescu werd als gevolg daarvan ook nog geexecuteerd toch?
Dat was haast de climax in die opeenvolging van gebeurtenissen.
Dit soort gebeurtenissen blijft wel hangen…