I.M Gerrit Komrij

Het was toch even schrikken toen ik vanochtend las dat Gerrit Komrij op 68 – jarige leeftijd was overleden. Want daarmee werd ik me zo vroeg op de dag er al weer van bewust dat de vanzelfsprekendheid van mijn bestaan al langer verdwenen is. Je hebt gewoon mazzel als je de volgende dag kunt binnenharken. Was dat mijn eerste gedachte bij de dood van deze dichter, essayist, columnist, bloemlezer en nog veel meer, omdat hij dus een leeftijdgenoot was, voor mij stond gelijk vast dat ik niet beter bij zijn heengaan kon stilstaan dan hier nog eens tien aforismen, citaten, binnenkomers en wegwezers van zijn hand af te drukken. Wat dan meteen een bijna logisch vervolg zou zijn op een in januari van dit jaar op dit weblog geplaatst overzicht van wijsheden van Komrij en waaruit tegelijk het beeld op rijst van de wijze waarop hij naar de wereld keek en er zich vooral mee amuseerde.

De Hollander beschikt over een zich als eerlijkheid afficherende nuchterheid welke gepaard gaat met een onverstoorbare overtuiging van zijn eigen gelijk.

Van sommige schrijvers hoef je alleen maar de vrouw te zien om te begrijpen waarom ze zo lang van stof zijn.

Wat een geluk dat een mens een neus heeft! Waar moest hij anders zijn bril op zetten?

Als je in het eeuwige leven gelooft, knijp dan in je kist eens in je arm.

Ik vind Nederland te vol met mensen die Nederland te vol vinden.

Nederland is een hekloos dierentuintje dat sinds lang verwaarloosd wordt en waar oude koeien en stokpaardjes ronddwalen

Op de vleugels van het idealisme stort men het snelst in de afgrond.

Het volk is van zichzelf gaan denken dat het de wijsheid in pacht heeft. Overal heeft het volk verstand van, vindt het zelf. Neem dat het volk eens kwalijk. De camera is er bij de minste scheet. Niet bij de filosoof, maar bij de haringkar.

Laat ons vooral niet vergeten, al kost het Nederlanders vaak moeite, dat ook in de wereld rondom ons dingen gebeuren.

Alle gebouwen die de laatste dertig jaar zijn neergezet, zijn esthetisch alleen te genieten wanneer je er bovenop gaat staan: omdat dàt de enige plaats is van waaruit je ze niet kan zien.

Advertentie

Over robschimmert

een senior met een brede belangstelling en een sterke maatschappelijke betrokkenheid, die daaraan op schrift en in de vorm van een weblog vooral uitdrukking wil geven.
Dit bericht werd geplaatst in Kunst en cultuur en getagged met , , , , , , . Maak dit favoriet permalink.

5 reacties op I.M Gerrit Komrij

  1. Margo zegt:

    Jeetje, is Komrij overleden?

  2. Margo zegt:

    Ja, ik loop qua nieuws altijd achter. Mocht er iets wereldschokkends gebeuren weet ik dat ik van jou op aan kan! 😉

  3. Mack zegt:

    Overigens had Komrij een behoorlijke haat-liefde verhouding met Nederland. Kennelijk ontvlucht omdat het niet meer was waar hij zo van hield. Je ziet dat ook duidelijk in die citaten terug.

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s